Jump to content

Mikrobot dolgozik a sebész helyett

2016. 05. 15. 16:15

Origamiként összehajtogatott, jégkapszulába rejtett parányi robot könnyíti meg ezentúl a belgyógyászok dolgát.

Nemcsak gyerekekkel esik meg, hogy kisebb fémtárgyakat nyelnek le – többnyire véletlenül. Elsőre talán meglepő, de sokan „esznek” gombelemet; az Egyesült Államokban évente 3500 ember jelentkezik ilyen problémával az ügyeleten.

Az elemek kicsik és kerekek, ezért többnyire gond nélkül végigvándorolnak a bélcsatornán.

Baj csak akkor van, ha az elem szivárog. Ekkor reakcióba lép a gyomorsavval és letapad a gyomorfalra, ahonnan csak műtéttel lehet eltávolítani.

Az ilyen balesetek kezelésére fejlesztett ki egy miniatűr robotot a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT), a Sheffieldi Egyetem és a Tokyo Institute of Technology kutatócsoportja.

A szerkezet valóságos biorobot. Alapja egy összehajtogatott szárított sertésbél lapka, közepén egy mágnessel.

A béllapkát egy emészthető filmmel vonják be, ami hő hatására harmonikaszerűen összezsugorodik. Az összecsomagolt kis pakkot lenyelhető jégkapszulába veszik, ami a nyelőcsövön végighaladva olvad el. Az „origami” robot a gyomorba érve kinyílik, az orvos pedig egy valós idejű képalkotó berendezéssel figyeli, és egy külső mágneses tér segítségével viszi a beágyazódott fémtárgyhoz.

A robot mágnesével rátapad, majd elhúzzák onnan és a vékonybél felé terelik. Innen már természetes úton kiürül a szervezetből, a robot megemésztetlen maradványaival együtt.

A kutatócsoport következő lépésben egy önálló mozgásra képes robotot próbál fejleszteni, ami külső mágneses vezérlés nélkül is boldogul.

 

Kép: cbsistatic.com Forrás: hirado.hu | biokalauz.hu | szerniormgazin.hu