Jump to content

A PET-palack mértéktelen méreteket ölt

2016. 09. 27. 14:05

Azt hisszük, hogy az újrahasznosítás a megoldás, pedig az csak egy apró jóságcsepp az ártalom tengerében. A műanyag flakonok használata döbbenetes környezetszennyezés, amit az újrahasznosítás folyamata sem tud hatékonyan csökkenteni.      

Környezetvédelmi rovatunkban azzal foglalkozunk rendszeresen, hogy miként tudunk kevesebb hulladékot termelni, mit tehetünk azért, hogy csökkentsük a rémes mértékeket öltő szemétmennyiséget? Ezúttal a PET-palackok kérdése kerül napirendre, ugyanis ez jelenti az egyik legnagyobb problémát.

Sajnos az emberek tájékozatlanok kis hazánkban, és mértéktelenül vásárolják az ásványvizeket, műanyag flakonos üdítőitalokat. Utóbbiak egészségtelenek, de a bolti ásványvizekről is bebizonyosodott, hogy kevés esetben egészségesebbek a csapvíznél. No de aki mégis ódzkodik a csapvíztől, az is találhat környezetbarát megoldást.

Miért van erre szükség? Kevesen tudják, de az újrahasznosítás egyáltalán nem oldja meg a PET-palackok problémáját. Hogy miért? Mert „a hulladék begyűjtése, szelektálása, kezelése, újragranulálása*, kristályosítása és feldolgozóhoz történő visszajuttatása költségesebb, mint az elsődleges nyersanyagból készült termék előállítása” – írja a tudatosvásárló.hu weboldal. Mindez persze nem csak költségben, hanem környezetterhelésben is jelentkezik.

S hogy milyen mennyiségű hulladékról is beszélünk? Évente 10 millió tonna PET-palackot használunk el, ez pedig kb. négyszer körbeéri a Földet! Döbbenetes mennyiség, amit logikusan belegondolva nem lehet újrahasznosítással kezelni. Nem is valósul ez meg, a Magyarországon forgalomba kerülő évi másfél milliárd műanyag palack csupán 7-8%-át tudják újrahasznosítani. Nagyon szomorú adatok ezek, amikért a vásárlók egyenként felelősek! Óriási luxus minden ivásunkhoz műanyag palackot használni! Mit tehetünk, ha szeretnénk környezetbarátabb megoldást?

Például utazáshoz, otthonon kívüli programokhoz vigyünk magunkkal saját flakonban, termoszban innivalót, így nem kell úton-útfélen műanyag palackos italt vásárolnunk. Az otthoni vízfogyasztáshoz nagy kannákban hozhatunk vizet forrásokról, ivókutakról. Ilyen még a városokban is található, nem csak a természetben, legtöbb esetben kiváló minőségű, ingyenesen elérhető vízzel. Fedezzük fel a régi szokásokat is, amikor még felforralták otthon az ivóvíznek valót, valamint gyakran használták a falvakban, utak mentén található kék kutakat is. Megoldást lehet találni, bárhol is élünk, csupán egy kis tudatos igyekezet szükséges hozzá!

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát is!

(Forrás: biokalauz.hu | Kép: pixabay.com)