Jump to content

A fahéj az új agyserkentő

2016. 07. 15. 09:05

Egérkísérletek bizonyítják, hogy a fahéj szinte felturbózza az agyat. A jól teljesítő egerek nem is, de a nehézfejű rágcsálók szinte megtáltosodtak a tőle.

A különös összefüggésre a chicagói Rush University Medical Center kutatói lettek figyelmesek, akik a jelenség kulcsának a fahéj nátrium-benzoát tartalmát nevezték meg.

A fahéj hatását egereken tesztelték, mégpedig úgy, hogy egy hónapon keresztül ételükhöz adták a fűszert. Négy hét intenzív fahéj-terápia után a kísérleti labirintussal nehezebben boldoguló egerek könnyebben megtalálták a kivezető utat.

A kutatást vezető Kalipada Pahan szerint az egerek szervezete nátrium-benzoátot termel a fahéj feldolgozásakor, és ez hat az agyuk memóriaközpontjára. A tanulási központnak a hippokampuszt tartják, az ebben található különböző fehérjék aránya és mennyisége szabja meg, hogy kinek mennyire „ragad meg a fejében” egy új információ.

A memóriát serkentő egyik fontos fehérje, a CREB szintjét egyértelműen emelte a fahéjfogyasztás – hangsúlyozta a kutatás vezetője.

A fahéj az okos egérre hatástalan

„Az emberek eltérő tanulásai képességei sok gondot okoznak az oktatásban világszerte. Óriási eredmény lenne, ha tudnánk csökkenteni ezeken a különbségeken” – fogalmazott Kalipada Pahan.

A fahéj ráadásul egyelő feltételeket teremtett, mert az okosabb egerek nem lettek szuper intelligensek, elmaradottabb társaik visznt könnyebben boldogultak.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Biokalauz Facebook oldalát!
(Fotó: .wikimedia.org Forrás: biokalauz.hu)