Jump to content

Hazai superfoodok terítéken: a pisztráng

2021. 06. 25. 13:56

Nagyon népszerűek manapság a szuperélelmiszerek, avagy angolosan a superfoodok, a tévhittel ellentétben azonban nemcsak az egzotikus hangzású, messzi országok ételei bírnak szupererővel, hanem a hazai ételek bizonyos fajtái is, így a pisztráng is.

Az ómega-3-zsírsavak számtalan pozitív egészségügyi hatását ismerjük. Talán azt is sokan tudjuk, hogy ezek közül az állati eredetű EPA (eikozapentaénsav) és DHA (dokozahexaénsav) megfelelő mennyiségének (minimum ajánlás: 250 mg/nap) biztosítása halak fogyasztásával érhető el.

Mivel a hazánkban is élő pisztráng ómega-3-zsírsavtartalma kb. 0,7 g/100 g, így ha heti 1 alkalommal elfogyasztanánk 250 g-ot ebből a halból, akkor a minimum szükségletet éppen fedezni tudnánk, amennyiben sütőben sütjük és ropogós bőrét is elfogyaszthatjuk, mivel a zsír egy része oda lokalizálódik és az értékes zsírsavakat is ott találjuk. A javasolt EPA és DHA számtalan prevenciós hatása fokozható, ha növeljük a napi bevitelt (akár 2-3 g-ra), ezért javasolt egy héten 2 alkalommal is halat fogyasztani és hangsúlyt fektetni a növényi ómega-3 bevitelre is (pl.: dió, kendermag, lenmag).

Ómega-3 zsírsav kisebb mennyiségben minden hazai halban jelen van, így választhatunk ízlésünknek megfelelően és a kínálathoz alkalmazkodva.

Elkészítésük roppant egyszerű, nem időigényes, kb. 20 perc és a hallal harmonizáló zöldfűszerekkel (bazsalikom, oregánó, rozmaring, lestyán, petrezselyem, kapor), fokhagymával változatosan kombinálva tökéletes fogás készíthető.

Nehézfém szennyezettség

A halakat számos természetes és antropogén (emberi tevékenységből eredő, ahhoz kapcsolódó hatás, pl. ipari szennyvízkibocsátás, halászhajókból származó benzin) forrásból származó káros anyag terhelheti. A tengeri környezetben található nehézfémek és a halak szennyezettsége nemcsak a halak, hanem az ember egészségét is veszélyezteti a halfogyasztás következtében.

A nehézfémek egy része (mangán, vas, kobalt, réz) szükséges ásványi anyag a hal anyagcseréjében de nagy koncentrációban mérgezőek, míg egyesek (kadmium, króm, higany, ólom, nikkel) még nyomokban is mérgező fémek emberekben és állatokban egyaránt. Vizsgálatok szerint a nehézfémszennyezettségnek a hazai halak kevésbé kitettek - írja az MDOSZ. 

(Forrás: biokalauz.co.hu;MDOSZ| Kép: pixabay.com)