Jump to content

Napjaink rettegett betegsége: a melanóma

2018. 05. 04. 17:05

A kora nyári napsütésben élvezzük a napfürdőzést, és sokszor minden óvintézkedés nélkül „kint felejtjük” magunkat a napon. Ennek azonban komoly ára is lehet. Figyeljünk oda, hogy ne az életünk legyen a tét.

A melanóma 90 százalékban a bőr pigmentált sejtjeiből kialakuló tumor. Ha nem távolítják el időben műtéti eljárással, akkor az életet is veszélyeztető, áttétes daganatos betegséggé fajulhat – mondta el Liszkay Gabriella bőrgyógyász, klinikai onkológus.

A vizsgálattól nem kell félni: nem fájdalmas, és rövid időt vesz igénybe. A melanóma kezelés nélkül egy rosszindulatú és halálhoz vezető betegség. Wikonkál Norbert egyetemi tanár, bőrgyógyász, onkológus szerint a kérdés az, hogy mikor avatkoznak közbe a szakemberek. Ha időben sikerül azonosítani a problémát, akkor ez a betegség gyógyítható, és mindenfajta utókezelés vagy gondozás nélkül a páciens le tudja úgy élni az életét.

A közönséges anyajegyek gyermekkorban és fiatal felnőttkorban jelennek meg. A melanóma előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő. A betegség kialakulásának ma még nem meghatározható az oka, de nagy szerepe van benne az UV-sugárzásnak, az egyéni genetikai tényezőknek, valamint a különböző környezeti ártalmaknak. Azonban a pontos kiváltó okot nem lehet meghatározni.

Liszkay Gabriella megjegyezte, hogy akadnak olyan páciensek, akik „struccpolitikát” folytatva nem mennek el orvoshoz. Az esetek többségében sejtik ugyan, hogy valami baj lehet, de nem bíznak abban, hogy meg fognak gyógyulni.

Az elváltozás az esetek több mint 50 százalékában korábban egészséges bőrfelületen alakul ki. A bőrön újonnan megjelenő sötét foltoknak ezért mindig gyanút kell, hogy keltsenek, és bőrgyógyászati vizsgálatot igényelnek.

Ha valakinél korábban már diagnosztizáltak melanómát, de meggyógyult belőle, annak továbbra is meg kell jelennie szűrővizsgálaton: akit a genetika hajlamosít arra, hogy egyszer kialakuljon nála rosszindulatú daganat, annak egy másikra is van esélye.

Wikonkál professzor hozzátette, hogy a melanóma sokkal gyakoribb azokban az országokban, ahol az emberek bőrének színe fehér és magasabb az átlagjövedelmük. A skandináv országok Ausztrália után a második leginkább melanómával érintett terület. Ennek oka többek között az, hogy az ott élőknek van arra módjuk, hogy elutazzanak olyan trópusi vidékekre, ahol nagy az esélyük arra, hogy leégnek a napon.

A korai felismerés hatására ma már sokkal több az olyan eset, amikor az orvos megnyugtathatja betegét, hogy nem kell áttéttől tartania. A bőrgyógyász szakorvos kiemelte, hogy évente egyszer akkor is szükséges egy szűrővizsgálaton részt venni, hogyha nincsenek panaszaink.

Amit tehát egészségünk érdekében megtehetünk az az, hogy ne tartózkodjunk órákon át a tűző napon. Ha ez elkerülhetetlen, akkor használjunk magas faktorszámú fényvédő szereket vagy takarjuk le a vállunkat. De ami a legfontosabb: hogyha bármilyen elváltozást tapasztalunk a bőrünkön, azonnal forduljunk orvoshoz.

(Forrás: biokalauz.co.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)