Jump to content

A tengerekből meríthetnénk az energiát

2014. 03. 06. 12:04

A tengerek és óceánok jelenleg is jelentős erőforrások az EU életében, hiszen becslések szerint körülbelül 5 millió embernek ad munkát a tengerekhez kötődő évi mintegy 500 milliárd eurónyi bevétel. Ám ezt az EU nemrégiben nyilvánosságra hozott tervei szerint radikálisan meg fogjuk növelni. Maria Damanaki, az EU tengeri ügyekkel foglalkozó biztosa nemrég elmondta, ahogy a recesszióval küzdünk és kifutunk az erőforrásokból a földön, teljesen magától értetődő lesz, hogy az óceán felé forduljunk. A tengeri termesztés nem igényel földet vagy friss vizet. A szél és a hullámok energiájának felhasználása nem termel üvegházhatású gázokat.

Kutatások szerint még az is elképzelhető lenne, hogy a különböző tengeri erőművekkel – kihasználva a szél energiáját, az óceán különböző rétegeinek hőmérsékeltkülönbségéből adód energiát, a hullámok erejét és a sós víz ozmózisos energiáját – az EU energiaigényének háromnegyedét ki lehetne elégíteni 2030-ig.

A tervek szerint 2050-ig 100 GW kapacitást építenének ki uniós cégek a kék energia hasznosítására. „Ez sokat segítene abban, hogy az EU ne függjön ásványi energiaforrásoktól” – fogalmaz a közlemény. Összehasonlításként: jelenleg 10MW-ra becsülik a tengeri energiakapacitásokat. A paksi – közepes méretűnek számító - erőmű kapacitása 2 MW.

Az Európai Bizottság szerint jelenleg azonban számos akadálya van a tengerek és óceánok jobb kihasználásának: drága a szükséges technológia, nincs megfelelően kiépítve az áramszállítási hálózat illetve a kikötői hálózat, továbbá meglehetősen sok az adminisztráció.

Viszont a tengeri energiaforrások hasznosításával foglalkozó cégek zöme uniós székhelyű, tehát házon belül maradna a technológia, ami az energiaellátást erőteljesen érintő geopolitikai feszültségek idején egyáltalán nem mindegy.

Fotó: freedigitalphotos.net

biokalauz/fn.hir24.hu